návrat na hlavní stranu

Tento nezávislý server mapuje kulturní, sportovní a společenský život v České republice, členské zemi UNESCO.

Vsetíňané vloni odevzdali rekordní množství vysloužilých elektrozařízení

Rekordní množství vysloužilých elektrospotřebičů odevzdali v loňském roce ve sběrných dvorech v Jasenicích a na Bobrkách vsetínští občané. Vyplývá to ze statistik kolektivních systémů zpětného odběru elektrozařízení, do nichž je město Vsetín zapojeno.
V loňském roce bylo ve Vsetíně odevzdáno celkem 82,8 tun elektrozařízení, jako jsou například staré televizory, monitory, ledničky, mrazničky, pračky, sušičky, notebooky, telefonní přístroje, tiskárny, kopírky, elektrické hračky, zářivky a další. To je o čtyřicet procent více než v roce 2008. "V porovnání s rokem 2007, kdy bylo odevzdáno pouze 46,4 tun vysloužilých elektrospotřebičů, se však jedná skoro o dvojnásobný nárůst," informovala Ivana Holá z Logistického centra odpadů na Bobrkách.
Město Vsetín je do systému zpětného odběru elektrozařízení zapojeno od roku 2007, přičemž spolupracuje s kolektivními systémy Asekol, Elektrowin a Ekolamp, které zajišťují zpětný odběr, oddělený sběr a následné zpracování a recyklaci vyřazených elektrospotřebičů. "Na základě této spolupráce mohou občané i firmy bezplatně odevzdávat do sběrného dvora vysloužilé elektrospotřebiče," vysvětlila Holá.
V současné době je totiž součástí ceny nového spotřebiče i takzvaný viditelný příspěvek na recyklaci, což je částka, která odpovídá nákladům výrobců na zpětný odběr a recyklaci výrobku. "Tím, že město uzavře smlouvu s kolektivními systémy, stávají se sběrné dvory a mobilní svozy místy zpětného odběru a obce tak šetří náklady za recyklaci elektroodpadů, které občané odevzdávají do sběrných dvorů. Původně byly totiž elektrospotřebiče součástí běžného komunálního odpadu, jehož svoz a recyklaci plně hradily obce," objasnila funkci systému Ivana Holá.
Sběr, doprava, demontáž a následné využití jednotlivých frakcí elektroodpadu však zároveň představuje nezanedbatelný přínos pro životní prostředí. Například odevzdáním jediného televizoru dojde podle odborníků ze systému Asekol k úspoře 162 kilowatthodin elektrické energie, téměř 3 litrů ropy, 4,4 kilogramů uhlí, bezmála 10 kilogramů primárních surovin, zejména písku, vápence a železa, a 745 litrů pitné vody. "Odevzdáním jediného televizoru se také sníží produkce nebezpečných odpadů o 145 kilogramů a skleníkových plynů o 44 kilogramů," uvádějí odborníci ze společnosti Aseklol v certifikátu k environmentálnímu vyúčtování za rok 2009.

Eva Stejskalová
737 019 667, 571 491 564

DALŠÍ INFORMACE: Vsetín

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 02.08.2010 v 14:34 hodin

Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm